Nauka rysowania dla każdego – część 1 – akcesoria do rysunku

Ołówki do rysunku

Zacznijmy od absolutnej klasyki, a jednocześnie podstawy. Adept rysunku bez ołówka w piórniku jest jak żołnierz bez karabinu (chociaż można się kłócić, że również jak żołnierz bez karabinu, hełmu, munduru, butów i oddziału). Jednak na początku mnogość oznaczeń, jakimi rozróżniane są różne ołówki rysunkowe, może doprowadzić do zawrotów głowy. Dlatego, żeby wyjaśnić wam dobrze podstawowe zagadnienia, musicie wybaczyć nam pewne techniczne określenia, które padną w następnej sekcji.

Twardość ołówka – co to znaczy?

Wkład ołówka, pospolicie (i dość błędnie) zwany grafitem, tak naprawdę grafitem nie jest. A raczej nie jest TYLKO grafitem. W rzeczywistości jest to mieszanka grafitu oraz glinki porcelanowej, czyli kaolinu. Dzieje się tak dlatego, że sam grafit jest zbyt miękki, bym go normalnie używać, a poza tym szybko się zużywa i bardzo łatwo go rozmazać na powierzchni. Wzmacnia się więc go kaolinem, jednocześnie pozwalając w ten sposób na uzyskanie większej precyzji linii. W skrócie - im więcej kaolinu, tym twardszy (i jednocześnie, z uwagi na mniejszy udział grafitu w mieszance, jaśniejszy) wkład.

I teraz możemy przejść do wyjaśnienia skali twardości ołówków. Te oznaczone literami B są to ołówki miękkie (od angielskiego Black – czyli koloru czarnego), a te oznaczone H – twarde (ang. Hard - twardy). Ponadto na skali znajdują się ołówki HB oraz F (ang. Firm – trwały, mocny). Obok liter występują liczby – im wyższa liczba, tym bardziej wyraźne są cechy danego ołówka. Czyli H9 będzie twardszy (i jaśniejszy) od H2, a B9 będzie bardziej miękki (i ciemniejszy) od B2. Ołówki artystyczne zazwyczaj zamykają się w około dwudziestostopniowej skali, najczęściej zaś spotykane są te z zakresu H9-B9 (chociaż istnieją i nie są wcale rzadkim widokiem ołówki takie jak H10, B12 czy nawet B14!).  

Jak dobrać ołówki do rysunku?

Mamy nadzieję, że wybaczycie nam to techniczne wtrącenie, jednak jest ono dość ważne nie tylko do wyboru odpowiedniego ołówka, ale także ogólnie przy nauce rysowania. Żeby nie przedłużać: ołówki miękkie doskonale sprawdzają się jako ołówki artystyczne, w tym ołówki do rysunku, gdyż pozwalają na łatwe cieniowanie i dają możliwość uzyskania szerokiej gamy odcieni. Ponadto są znacznie ciemniejsze. Ołówki H doskonale nadają się do rysunku technicznego ze względu na większą dokładność. Ołówki HB i F najczęściej wykorzystywane są podczas nauki pisania, przez co są szczególnie popularne wśród dzieci w wieku szkolnym. Są bez wątpienia wygodne w użytkowaniu, podobnie jak ołówki automatyczne, które doskonale sprawdzają się do pisania i przy rysunkach technicznych.

Jednak nie tylko ołówek zdobi artystę. O jakich innych przyborach można (a czasem wręcz trzeba) pomyśleć odwiedzając sklep plastyczny?

Pisaki i cienkopisy rysunkowe

Większość rysowników zaczyna od ołówków, jednak z czasem niemal każdy zaczyna odkrywać inne akcesoria do rysunku i eksperymentuje z nimi! Do absolutnych faworytów naszych klientów należą cienkopisy rysunkowe, takie jak cienkopisy Faber-Castell, Kuratake, Promarkery Winsor & Newton, czy cienkopisy Sakura.  Te sprawdzone produkty przeznaczone dla rysowników, designerów, projektantów, kreślarzy i ilustratorów. Doskonale sprawdzają się zarówno w bieli i czerni jak i w kolorze.

Węgle rysunkowe

Pisaki, cienkopisy rysunkowe i ołówki od lat dzielą miejsce w sercach rysowników z węglami! Dzięki swoim unikalnym właściwościom,  łatwości w rozsmarowywaniu i uzyskiwaniu półcieni węgle rysunkowe to akcesorium, po które sięga wielu rysowników na każdym poziomie zaawansowania. Nasz sklep plastyczny w Warszawie oferuje szeroki wybór węgli na sztuki a także niejeden zestaw rysunkowy, który zawiera te wyśmienite produkty. Znajdziecie u nas węgle wierzbowe, węgle w ołówku, węgle w drewnie, węgle prasowane, a także węgle owalne, trójkątne i kwadratowe. Oferujemy również węgle w kolorach (i to innych niż kolor czarny!).

Bloki rysunkowe i szkicowniki

Mając już akcesoria do rysunku, którymi się rysuje warto wyposażyć się w te, po których się rysuje! W tej roli możemy wam polecić liczne, oferowane przez nasz Sklep dla plastyków, bloki do rysunku i szkicowniki. W naszej ofercie znajdują się również bloki do węgla i pasteli i bloki do kaligrafii, markerów i grafiki. Odpowiednio dobrany papier znacznie poprawia jakość rysunku, zapewniając jednocześnie rysującej osobie maksymalną przyjemność płynącą z pracy!

 

Pozostałe akcesoria do rysunku

Oczywiście bloki, ołówki, cienkopisy, pisaki i węgle nie stanowią jeszcze całej oferty, jaką prezentuj rysownikom sklep plastyczny! W ArtEquipment znajdziecie liczne akcesoria pomocnicze, takie jak gumki do ścierania, temperówki, kalki kreślarskie, piórniki czy przybory kreślarskie, dzięki którym w pełni wyposażycie swoją pracownię!

Skoro już wiecie, spośród czego warto wybierać, pora wziąć w ręce koszyk i wybrać się na zakupy! A gdy skompletujecie już swoje przybory do rysunku nastanie pora, by zakasać rękawy i brać się do rysowania! Życzymy powodzenia i zapraszamy na zakupy!

Najpopularniejsze produkty
Nr telefonu
22 77 37 861 lub 510 339 338 sklep@artequipment.pl pn-pt: 9:00 - 18:00 / sb: 9:00 - 13:00
dotpay PayPal VISA Master Card
DPD GLS Poczta Polska DHL

© ArtEquipment - Internetowy sklep dla plastyków. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: